La Vie est Belle, část 7.

1. prosince 2017 v 15:08 | tereza
"Tak mi alespoň řekněte století, pane Pelletiere". Učitel dějepisu, pan Moniot už začal být značně podrážděný a nervózní, což se projevovalo vždy tím, že začal netrpělivě poklepávat tužkou o třídní knihu. Etienne stál před tabulí a potil se. O bitvě u Poitiers nevěděl zhola nic, protože se na předchozí látku ani nekoukl. Jeanne, tancovačka, trapas s Adele...to všechno se mu pořád honilo v hlavě a na učení neměl ani pomyšlení a to, že se má dnes zkoušet látka z předchozích hodin se mu úplně vykouřilo z hlavy. Zlehka si odkašlal. "Ehm...no, patnácté ?" zaimprovizoval.
Učitel přestal s klepáním a pevně a tvrdě se zadíval na Etienna. "Smůla, je to čtrnácté, pane Pelletiere, přesněji řečeno, 1356. No, tak to bychom měli. Je to pochopitelně nedostatečná a ve Vašem případě už druhá. Radím Vám, zamyslete se nad sebou a ještě lépe, zamyslete se do příště zejména nad probíraným učivem." učitel zaklapl notes se známkami a podal ho Etienovi. Zvonění naštěstí zachránilo další případné oběti před dalším známkovým masakrem. "Radím Vám to všem a nejen panu Pelletierovi" zdůraznil učitel.
Etienne zůstal ještě po zvonění sedět v lavici a tupě zíral před sebe. Co to se mnou sakra je, pomyslel si. Vždycky se učil dobře. Tedy ne, že by byl nějaký šprt, nebo že by tak miloval učení, ale měl před sebou jasný cíl, který ho poháněl vpřed. Vypadnout odsud pokud možno s co nejlepšími známkami a dostat se na univerzitu, nejlépe do Paříže. Věděl, že to by chtěl skoro každý, ale stále měl v sobě možná naivní, ale přece víru, že když si člověk za něčím jde a opravdu to chce, nakonec to dokáže. Jenže teď se mu to nějak začínalo hroutit, ani nevěděl proč. Učení začal flákat, v hlavě mu lítalo všechno možné, jen ne to co by mělo. Najednou měl dost neodbytný pocit, že ho někdo pozoruje. Otočil se a uviděl Adele. Kdyby pohled mohl vraždit, byl by už dávno mrtvý muž. Zpočátku se mu ulevilo, když za ním přestala dolézat a místo toho se na něj mračila jako kdyby byl přinejmenším masový vrah, ale pak se přistihl, že mu to začíná vadit stejně silně jako předtím její uhánění. Kdyby to nebyla pitomost, snad by i řekl, že mu to schází, ale tuhle myšlenku si raději předem vyhnal z hlavy. Adele se s uraženým výrazem bleskurychle zvedla a chtěla odejít ale Etienne jí chytil za rameno. Ve třídě zůstali sami, takže je nikdo nerušil. "Počkej" zadržel jí s prosebným, smířlivým tónem Etiene.
" Ty máš ještě tu drzost se mnou vůbec mluvit? Ty...ty buď rád, že jsem na tebe nezavolala četníky. Nikdy bych nevěřila, že bys byl něčeho takovýho schopnej" zavrtěla hlavou Adele.
"No hlavně, že ty ses chovala jako dáma, když si mě, chudáka přiopilýho táhla do seníku" ušklíbl se Etienne.
"Tak tobě jedna facka nestačila? Ty...ty.." Adele nějak nemohla najít vhodná slova a tak se skutečně napřáhla k další facce. Etienne si s hravým zakňučením ukryl hlavu do rukou a Adele bylo jasné, že celé zděšení jen hraje a dělá si z ní dobrý den. Ostatně jako vždycky. Lehce se kousla do rtu, aby se nerozesmála, nicméně tohle vítězství mu dopřát nechtěla. Navzdoru tomu, jak ponížená se v pátek cítila, musela později sama sebekriticky uznat, že to byla ona, kdo ho vyprovokovala a že si tu malou lekci asi svým způsobem zasloužila. Jemu by to pochopitelně do očí nikdy nepřiznala, na to byla až moc hrdá a sebevědomá. Jenže Adele se nerada vzdávala a když si něco usmyslela, obvykle svého nakonec dosáhla. A ani na okamžik nezapochybovala, že by tomu v případě Etienna mohlo být jinak. Jistě, Etienne ze společenského hlediska nebyl bůhvíjaká partie, nicméně byl to bez debat nejhezčí kluk na škole, navíc zábavný, chytrý (i když jeho současné školní výsledky tomu moc nenasvědčovaly), taky skvělý tanečník. O jeho dalších talentech mohla zatím jen polemizovat a snít, nicméně i z tohoto hlediska hodlala přejít brzy od slov k činům. Páteční tancovačka tedy jaksi nevyšla úplně podle jejích představ a poněkud se zvrtla v něco úplně jiného, než doufala, avšak slovy Scarlet O´Haarové, s níž se Adele plně ztotožňovala:"Zítra je taky den"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama